
Семейство Брезови (Betulaceae)
Семейство Брезови е съставено главно от листопадни дървета и храсти. В българската флора то се състои от 5 рода – бреза (Betula), габър (Carpinus), леска (Corylus), елша (Alnus) и воден габър (Ostrya).
Разпространени главно в области с умерен климат, растенията от семейството са еднодомни с последователно разположени прости листа. Цветовете им са еднополови, а самите растения се ветроопрашват.

Една част от брезовите имат мека дървесина (обикновена бреза), други пък притежават твърда и жилава (обикновен габър), която предимно се използва в мебелната промишленост. Видовете от род леска (Corylus) са известни с това, че се отглеждат за производство на лешници.
Някои видове, главно от родовете бреза (Betula), леска (Corylus) и габър (Carpinus), се използват като декоративни растения.
Един от най-използваните в озеленяването видове е обикновената (бяла) бреза (Betula pendula). Името ѝ произлиза от това, че има бяла кора на стъблото, която периодично пада на люспи. Характерният ѝ цвят се дължи на веществото бетулин, което е единственото бяло багрило съществуващо в природата. Също така бялата бреза е доказано, че има фитонцидна активност, т.е. отделя летливи вещества (фитонциди), които спират развитието и размножаването на микроорганизмите.

Едно от най-старите растения използвани за жив плет е обикновеният габър (Carpinus betulus). Приличащ на бук, той бързо достига над 250 см височина и много добре понася оформяне в най-различни форми като колони, паралелепипеди и арки.


Друг високодекоративен вид е обикновената леска (Corylus avellana). Именно такъв е къдравият лешник (Corylus avellana ‘Contorta’). Открит в средата на XIX век, той представлява широколистен, закръглен сорт храст, достигащ височина до 300 см. Названието му произлиза от усуканите и спираловидни клони и листа. Именно това го прави декоративен през цялата година – дори и след листопад.