
Полезна среща с лекар в училище
Интересен час на класа на VI А на 19.12.25 г.
Гост-лектор при учениците от VI А беше д-р Кристиян Стефанов. Д-р Кристиян Стефанов специализира съдова хирургия в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“. Преподава анатомия на студенти по медицина първи и втори курс. Разказа как да бъдем полезни в ситуации на кръвотечение, докато дойде бърза помощ. Учениците научиха за видовете кръвотечение и методите на кръвоспиране. Урокът бе подкрепен от практически съвети. Д-р Стефанов разясни какви са първите стъпки при кървене – мануална компресия, компресивна превръзка, използване на есмарх.
Христинка Пеева
класен ръководител на VI А
В училище ни гостува лекар, който ни разказа за човешкото тяло и за значението на кръвта. Той обясни как работят някои от основните органи и защо кръвта е толкова важна за живота. Научихме, че сърцето изпомпва средно около 65 мл кръв при жените и около 70 мл при мъжете при един удар. Разбрахме също, че в човешкото тяло има приблизително 5 литра кръв. Лекарят сподели истински случаи от своята работа, които ни помогнаха да разберем по-добре темата. Най-силно впечатление ми направи една от историите – за момче, което е карало новото си колело на първия учебен ден, но си е навредило на черния дроб, след като кормилото се обърнало и го ударило силно в корема, което показва колко е важно да бъдем по-внимателни.
Основната тема на срещата беше кръвотечението и кръвоспирането. Лекарят ни обясни, че има три вида кръвотечение – артериално, венозно и капилярно. Всеки вид изглежда различно и крие различна опасност. Беше показано как се спира по-леко кървене, като първо върху раната се поставя марля, а след това тя се превързва с бинт. Ако кръвта продължи да тече, се поставя още бинт отгоре. Говорихме и за това колко опасна може да бъде загубата на кръв. При загуба на около 100 мл кръв човек обикновено се възстановява.
Разбрахме, че знанията за кръвотечението и кръвоспирането са много важни и могат да помогнат за спасяването на човешки живот.
Галена Иванова, ученичка от VI А
Времето се оказа недостатъчно темата да бъде изчерпена и с нетърпение очакват следващия път, в който ще поканим нашия лектор отново!


















